Mesleklere cinsiyetler yüklenen bir kültürün kabuğundan fırlamaya çalışanların zincirleri kırdığını görmek beni mutlu ediyor.

Kariyer seçimini etkileyen unsurlar listesinde yer alan “cinsiyet” seçeneği üzerine, “cinsiyetsiz” bir yazıyla çıkıyorum yola.

Bakalım heybemden neler dökülmüş olacak yazının sonunda? 🙂

Kariyer Seçimini Etkileyen Unsurlar:

  • Sosyal geçmiş
  • Kişilik gelişimi
  • Değer gelişimi
  • Bireysel beklentiler
  • İş doyumu
  • Yetenek
  • Cinsiyet

Zamanla yarışın ışık hızına dönüştüğü ve –dünyanın değişim hızından kaynaklı– gelecek ile ilgili öngörülerimizin sınır tanımadığı yıllara gelmiş bulunuyoruz.

  • mutlu-calisanlarGençliklerinde “dokunmatik dünya”yı gelecekle ilgili öngörüleri içine alamamış; 70’ler ve öncesi,
  • Ergen yaşta teknoloji ile tanışan; 80’ler,
  • Dokunmatik dünyanın içine doğan; 90’lar ve sonrası kuşak,

Şimdilerde kol kola girdiler “yarın ışınlansak şaşırmayız” diyorlar.

Kariyer seçimi unsurları arasında yer alan “cinsiyet”, kuşakların gelecek ile ilgili her türlü değişime olan kabullenmişlikleri ile paralel şekilde kayboluyor. Meslekler cinsiyetsizleşiyor.

“Hangi cinsiye14-537324fd0f63b.Evropejskoe_obrazovanie_besplatno__to_realnotin eline, hangi alet yakışır?” ayrımı yerine kişisel yeterliliklere odaklanan iş ilanları görüyoruz. “Bay aranıyor”, “bayan aranıyor” kriterlerinin azaldığına şahit oluyoruz.

Cinsiyetsiz bir dille yazmaya çalıştığım bu satırlarımı okuyanlarda, “kadınlar da erkeklerin yaptığı her işi yapar” gibi bir algı oluşturmak adına yazdığım düşüncesi varsa;

“İşi cinsiyetsiz yaparsanız başarınız baki kalır” deneyimim ile cinsiyetinize değil; yeteneklerinize odaklanmak, istediğiniz alana uyumunuza ve yeterliliğinize bakarak hareket etmek gerektiğine dikkat çekmek isterim.

Cinsiyetiniz kariyer seçiminizde bir tabu olmasın. Artık, hastanelerde erkek hemşire görmenin yadırganmadığı, ülkemizde kahve kültüründen kafe kültürüne geçen hizmet sektöründe başarılı bayanları gördüğümüz, inovasyon ve argede kadın erkek demeden beyinlerinin yaratıcıklarını konuşturanları bildiğimiz bir dünya düzeni içindeyiz. Meslek seçimimizi yaparken de kadın veya erkek ayrımına değil; insan alın teri, insan beyin gücü, insan yeteneği ve insan yeterliliğine odaklanmalıyız.

Doğru-meslek-seçmek-ve-mesleğinde-çok-iyi-olmak-neden-önemlidirBen kariyer seçimini etkileyen unsurlardan cinsiyeti azat ediyorum. “Sosyal geçmiş” seçimlerinizi etkileyen önemli bir unsurdur. Ancak “hayallerinize cinsiyetiniz yüzünden kilit vurarak hedeflerinizden olmayın” önerisinde bulunuyorum. Yeni dünya düzenine ayak uydurmak bunu gerektirir diye düşünüyorum.

Başarı; cinsel kimlikten geçmemeli, seçimlerde cinsel kimlik etkili olmamalıdır. Yeteneklerinizi doğru belirleyin, yeterliliklerinizi geliştirin, hedefleriniz için yol haritaları çizin ve yola öyle devam edin. İstediğiniz meslekte azınlık bir cinsiyet olmanız asla başaramayacağınız anlamına gelmeyecektir.

Son söz:

“Kariyer seçiminde doğru hedef belirlemenin en önemli unsuru; kendini doğru keşfetmektir.” 🙂

Hatice Bulut

İnsan Kaynakları Danışmanı & Eğitmen

Yazan:

Hatice Bulut

ikblogger, ik, insan kaynakları, okur, yazar, düşünür