İK Bloggerları, bir mesleğin tutkuya dönüşmüş şeklinin temsilcileridir.
Neden tutku? Çünkü biz bu işi gönüllü yapıyoruz ve çok içten bir amaç güdüyoruz.
Amacımız: insan kaynakları mesleğinin ne olduğunu anlatabilmek, fayda sağlamak, sosyolojik açıdan sistemlerin doğru işlemesi ve sürekli geliştirilmesi gerektiğini araştırmalar ile ortaya koymak, sistem kurulumları hakkında bildiklerimizi yettiğimizce, yaşadığımızca, okuduklarımızı anladığımızca, gördüğümüzce kaleme almak.
Geçen ay İstanbul’da Melis Tiftikçi’nin (https://ikdablog.wordpress.com) önderliği ile ik bloggerları bir araya geldi.
Şehir farklılığı ve planlama aksaklıkları nedeni ile üzülerek çalışmaya katılamadım. Ancak twitter da ki tatlı yazışmaları okurken de, mail trafiğinin içinde yolcu olurken de kendimi etkinliğe katılmış gibi hissedebildim. Güzel bir çalışma oldu. Ardından doğru ve desteklenmesi gereken kararlar alındı. Bu kararların ilki İK Blogger Etiklerini oluşturmak oldu. Süreç, İnsan Kaynakları profösyonellerine yakışır şekilde ilerledi. Herkesten fikirleri alındı, süreler konuldu, harmanlandı, kısaltıldı. Burçin Şoray Erdağ’ın (http://www.ikhaberleri.com/) ve Ahmet Eryılmaz hocanın (http://www.ahmeteryilmaz.com/Blog.asp), son dokunuşları ile İK Blogger Etikleri aşağıdaki şeklini aldı:
thumbnail_etik-badgeETİKLER
• Özgürlük: Düşünce, üslup ve içerik özgürlüğüne saygı duyarız.
• Dürüstlük: Alıntıları ve esinlenmeleri belirtiriz.
• Bağımsızlık: Blogger’lıktan çıkar gözetmeyiz.
• Nesnellik: Eleştirilerimizi gerekçeli ve tarafsız yaparız.
• Saygı: Cinsiyet, yaş, etnik köken, din, mezhep gibi farklılıkları zenginlik olarak görür, değer veririz.
• Yenilikçilik: Yenilikleri araştırır, öğrenir, geliştirir ve paylaşırız.
Bu güzel fikir için adım atan, çalışmada emeği geçen, fikirleri ile yön veren, insanın içine umut ışıkları yakan herkese teşekkür ediyorum ve ardından yazılarımı, amaçlarımı, blogumun düzenini yukarıda belirtilen etikler çerçevesinde yapacağımı belirtiyorum.
Son olarak, etik çalışmasında, İstanbul’da ki etkinliğe -benim gibi- katılamayan ik bloggerları dahil olmak üzere, herkesin bir tutam tuzunun olduğunu bilmek çorbamızı ayrıca tatlandırıyor. Bunun için tüm İK emekçisi arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.
Sevgilerimle,
Hatice Bulut
İnsan Kaynakları Danışmanı & Eğitmen

Yazan:

Hatice Bulut

ikblogger, ik, insan kaynakları, okur, yazar, düşünür