“Kaç kişinin kaç saat çalıştığını, ne giydiğini bilmek istemiyorum. İsterse sahilde çalışsın, nerede çalıştığı umurumda değil, önemli olan sonuca ulaşması.”

Brezilyalı CEO Ricardo Semler

“Benim çalışanlarım kendine özen göstermeli. Ben gösteriyorum! Mesai saatlerimiz 08.30- 17.30. Ancak esnek çalışma saatlerine uymak gerekli. Özverili çalışmalı. Ben özverili çalışıp da kurdum bu işletmeyi! Çalışanlar, her işlemde, benden izin alarak hareket edecek, her adımını raporlayacak ki ben kontrol altında tutayım. Yoksa kantarın topuzu kaçar!”

Türkiyeli İşadamı Ahmet Mehmethan


Tabii ki, Ricardo Semler,  yönetim metotları konusunda dünya çapında ismini duyurmuş bir efsanedir. “Maverick”  bu muhteşem adamın kitabıdır. Tavsiyedir. Çalışma hayatının kural zincirlerini kırarak başarı sağlama hakkında tatlı bir başucu kitabıdır.

maverick“Maverick” kitabı hakkında:

“Ailesinin şirketini, Brezilya’nın en eski şirketlerinden olan Semco’yu, kendi döneminin devrimci nitelikteki en başarılı işletme öyküsü durumuna getirerek, resesyona, sürekli grevlere, boğucu enflasyon ve daha pek çok olumsuz etkene meydan okuyan bir model kurmuştu. Semler, Semco’yu altüst etmeyi ve içini dışına çıkarmayı, dokuz yönetim kademesini ortadan kaldırmayı ve işyerinde çalışanlarına eşi benzeri görülmedik bir demokrasi sağlamayı nasıl başardı? Pratik ve birinci elden deneyimlerle olan bu başarılı işletme öyküsünde Semler, durgunluğa sürüklenmiş olan, eski moda bir şirketi dönüştüren zincirleme bir tepkiyi nasıl dünyanın en dinamik ve yenilikçi şirketlerinden biri yaptığını anlatmaktadır…


Ahmet Mehmethan ise bugün Ahmet olur, yarın Mehmet….

11232533_417684545083162_1419127540_nSevgili Mehmet ve/veya Sevgili Ahmet,

Personel yönetmeliklerinin revizesi üzerinde durdukları kadar inovasyon üzerinde dursalar,

İlham perilerinin özgür bırakılan düşünceler üzerinde gezdiğinin farkına bir varsalar,

Farklı yönetim anlayışlarının başarılarını inceleseler,

Baskıcı yönetim anlayışı ile yönetilen aile şirketlerinin, çalışan devir hızları bir yana dursun, ikinci kuşakta devrolma  istatistiklerinin ne kadar fazla olduğunu bir anlasalar….

Umut fakirin ekmeği Ha umar Ha umar….

Kitap okuyun.

Eğitim şart

):)

Hatice Bulut

İnsan Kaynakları Uzmanı & Eğitmen

 

Yazan:

Hatice Bulut

ikblogger, ik, insan kaynakları, okur, yazar, düşünür